¡Ďakujem, že neplatíte!

Autor: kristína čahojová | 28.2.2013 o 10:40 | (upravené 2.3.2013 o 15:30) Karma článku: 8,67 | Prečítané:  1671x

Bola som pred nedávnom v Istanbule. Veľmi ma baví cestovať a vždy si radšej vyberiem batoh na plecia ako nové topánky. Každopádne okrem toho, že rada cestujem som aj katolíčka. Neradi to ľudia verejne priznávajú v tejto dobe, ale ja sa za to nehanbím. Za čo sa ale hanbím, je moje zistenie, ku ktorému ma priviedol práve tento podarený výlet.

Modrá MešitaModrá Mešitano ja predsa:)

Moji priatelia sú moslimovia. Nič proti tomu samozrejme nemám a veľmi ma fascinuje ich historicko-náboženské dedičstvo. Istanbul som preto prechodila krížom-krážom a aj mekku mesta- Hagiu Sofiu.

Za vstup do Hagie Sofie sa platí približne 10 EUR. Za vstup do druhého najkrajšieho monumentu- Modrej mešity, sa neplatí úplne nič. Pritom táto mešita stojí rovno oproti Hagii. Prečo som teda musela platiť? Na to mi veľmi jednoducho odpovedali moju priatelia: Hagiu Sofiu istý sultán ako mešitu zrušil a vyhlásil ju za múzeum.

Veľmi ma zaujalo toto ich vysvetlenie. Zhodou náhod som bola prednedávnom navštíviť aj môjho nemeckého kamaráta v Cádize. Keďže Andalúziu veľmi dobre poznám a on tam bol nový, vzala som ho na výlet do Sevilly. Tomuto mestu kraľuje nádherná katedrála- ukážkový skvost z španielskeho novodobého rabovania.

V deň našej návštevy bola nedeľa. Nebolo krajšieho miesta na nedeľnú omšu ako práve táto katedrála. Kamarát nechcel čakať v meste, tak sa ku mne pridal. Jednak nie je kresťan a jednak nevie po španielsky, ale napriek tomu ho veľmi zaujímalo, čo sa tam rozprávalo.

Preto som mu teda prekladala ako Ježiš vošiel do Jeruzalemského chrámu a tam uvidel obchodníkov - zarábať peniaze. Nahneval sa, vzal bič a vyhnal ich. Veď v dome jeho Otca, sa nebude robiť biznis!

Priateľ nechápal,ako to, že ten náš mierumilovný Ježiš, zrazu na niekoho vyťahuje bič. Vysvetlila som mu to teda na podobenstve o minci s obrazom cisára. "Dajte Bohu, čo je Božie a cisárovi, čo je cisárovo." Viac sa potom nepýtal.

No teória je jedna vec a prax zasa druhá. Po omši sme si chceli pozrieť celú katedrálu. Na moje veľké prekvapenie nás prišiel vyhodiť strážnik. Chcel, aby sme si najprv kúpili lístky za 10 EUR! Ani to, že sme tam práve boli na omši, mu nestačilo....Cítila som sa veľmi trápne pred tým mojím "pohanským" kamarátom.

 Tak isto trápne som som sa cítila pri tejto spomienke aj v Hagii Sofii pred mojimi moslimskými kamarátmi. Aj moslimovia majú snáď jasnejšie ako my kresťania, k čomu sú tu chrámy Božie? Nielen oni, ale aj Hindi v Indii, Budhisti v Thajsku, Taoisti na Taiwane a dokonca aj komunisti vo Vietname! Cestovala som kade-tade v žiadnej z týchto krajín som za vstup do chrámu NIKDY platiť nemusela!!!

Ja nechcem, aby moja cirkev, pripúšťala, že za domy Božie sa vyberá vstup ako do cirkusu! Moji rodičia vravia, že za ich detstva a za komunizmu, boli kostoly otvorené celý deň a pre každého! Dnes sa musia zamykať asi pred nami samými a vyberajú vstupné??

Vážení blogeri, prosím vás neplaťte za vstup do akéhokoľvek chrámu!Či ste veriaci alebo neveriaci, nepodporujte to! Skúste to radšej s čarovnou formulkou "Dajte Bohu, čo je Božie a cisárovi, čo je cisárovo." Ak ani toto "chrámových vyberačov daní" dostatočne nezahanbí, otočte sa a nechoďte tam!Žiaden chrám tu nie je pre peniaze. Tým, že zaplatíte, mňa a aj všetkých normálnych kresťanov urazíte.

Preto vám ďakujem za nelpatenie!

 

 

 p.s.: a dokonca sa platí už aj v mojom rodnom meste - Bratislave v katedrále svätého Martina. Ale tam to našťastie s čarovnou formulkou funguje:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?