Mladá podstatná skupina

Autor: kristína čahojová | 3.2.2012 o 0:24 | (upravené 3.2.2012 o 8:29) Karma článku: 10,54 | Prečítané:  1740x

Minulý piatok som odpovedala  na ulici belgickému novinárovi na pár otázok ohľadne  korupcie na Slovensku. Prišiel za mnou počas Protestu gorila  chcel vedieť, prečo tam JA, taká mladá, stojím.

Na pohľad som bola preňho dievča, ktoré si určite nepamätalo boj  za demokraciu v 89-tom, a svojím volebným právom pramálo prispelo k súčasnej politickej situácií na Slovensku. Prečo som tam teda bola?

Predpoklady belgického novinára neboli celkom správne. V bruchu a v teple, ale predsa, som sa na protestoch nežnej revolúcie zúčastnila. A teraz som patrila, k tým mladým, ktorí prišli povedať, že krajina, kde sme vyrástli a kde by sme raz chceli žiť, má priďaleko od tej, akú žiadali naši rodičia.

Vravím, že MY, ktorí  by sme tu raz chceli  žiť- musím to zdôrazniť ,lebo patrím do nemalej a podstatnej skupiny  ľudí, narodených na konci obludného obdobia komunizmu, ktorí žijú mimo našej krajiny - Slovenska.

Je nás na desiatky tisíc, odišli sme, lebo sme chceli dostať niečo, čo sa nám na Slovensku nedostane a to je ŠANCA.  Šanca na lepšie vzdelanie, skúsenosti a na lepšie uplatnenie.... Z vlastnej skúsenosti viem, že drvivá väčšina z nás sa už nikdy nevráti. Bohužiaľ , tiež viem, že podstatná časť by sa chcela vrátiť, keby...

S mojou vynikajúcimi kamarátkami, tradične slávime Silvester v Bratislave. Po strednej škole nás to rozfúkalo do najrôznejších kútov sveta, ale  aspoň na Silvestra sa zabávame vždy všetky spolu.  Každý rok sa bavíme o našich plánoch a o tom,  aké to tu na Slovensku je, čo sa zmenilo, aké by to bolo, keby tu sme a ako žijú naši priatelia.  Každý rok sa posťažujeme, pochválime a bohužiaľ ani jeden rok neskončíme pri  tom, že by sme sa sem vrátili,...teda aspoň nie teraz.

Je to celkom logické. Prečo?

Od malicherných dôvodov, ako sú neústavne nahnevaní ľudia na ulici a mizivé uplatnenie mladého človeka, najmä preto, že Slovensko je krajina, kde

  • ani jeden komunistický pohlavár, nebol stíhaný či potrestaný hoci dnes už nikto zločiny komunizmu nepoprie ( nech si vravia Češi, čo chcú, ale vinu za to nesie predovšetkým Havel). Preto sa Slovensko ani Česko nevymanilo zstarých drápov, len sa zločinci prezliekli do nového šatu ažiadna veľká zmena (mimo ekonomickej) sa nikdy nestala.

 

  • akademický titul, získaný na Slovensku, už takmer nič neznamená. Vysoká škola je vkaždom karpatskom údolí, pričom ani jedna nestojí za zmienku vnejakom medzinárodnom rebríčku. Chrlia sa tu tisíce ekonómov, právnikov, zčoho je väčšina bez praxe vobore abez praktických schopností.

(Napokon, veď ani keď je absolvent šikovný  a  obetuje zárobok z McDonalldu 3,5 EUR/hod a  a drie v advokátskej kancelárií za 1,5 EUR/hod, neovplyvní to jeho výhľad na budovanie dobrej kariéry  a na dobrý zárobok.  Mladý človek potrebuje v prvom rade vplyvné kontakty  či narodiť sa s vysnívaným Povolaním Syn či Dcéra.)

  • za mojich 23 rokov, ani jeden významný politik nebol stíhaný apotrestaný za spreneveru či korupciu! Pričom aj na druhom konci sveta, na Taiwane sa študenti ekonomických smeroch (vrátane mňa), samozrejme, učia okupónovej privatizácií ako ozlyhaní zákonodarnej moci a legalizácií okradnutia národa. Ale na Slovensku naďalej existuje tresto-právna imunita, ktorá dovoľuje politikom beztrestne okrádať občanov.

 

  • tak ako za komunizmu, viac pravdy vsebe obsahujú klebety aanonymné dokumenty na internete ako skutočné správy vmédiách. Kauza Gorila neukazuje len zlomkovo na to, ako bábkovo tu naša vláda vystupuje, ale predovšetkým na to, že média (vrátane denníka SME), sú len ďalším nástrojom na manipuláciu verejnej mienky. To média nezverejnili Gorilu, „lebo bolo pred voľbami". To média tu ovládajú zaujímavé osoby (hľadajte foaf.sk aspájajte mená sľuďmi v stranách). Napísal niekedy niekto akí „nepolitici" sedia vpredstavenstvách najväčších slovenských mienkotvorcov?....Ťažko....

 

Takže, ako vraví moja vynikajúca kamarátka, nemecká štipendistka, „Ja nebudem tá, čo sa obetuje, len preto, že je to moja rodná krajina....", ale...chcú naozaj mladí talentovaní Slováci zostať za hranicami?

 

Viete, úspech masovej demonštrácie nespôsobujú hodené banány .  V skutočnosti je to optimistický moment, keď sa politická scéna ocitá pod tlakom všetkých médií (nie len tých slovenských) a vtedy, nikto nechce vyzerať na obrazovke BBC ako skorumpovaná opica. Tento obrovský nátlak núti nakoniec aj domáce médiá zverejňovať kauzy, nechrániť politikov. Najmä, je tu malý moment, keď sa dá aspoň niečo  zmeniť.

Sme mladá a podstatná skupina. Pre toto sme tam v piatok boli a budeme aj dnes! Lebo chceme, aby Slovensko bolo tou krajinou, pre ktorú tam stáli naši rodičia.

Presne preto som tam bola a tak som to vysvetlila  aj tomu belgickému novinárovi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?