O stratených 1000 EUR, dobrých ľuďoch a Taiwancoch

Autor: kristína čahojová | 14.9.2011 o 17:38 | (upravené 14.9.2011 o 18:17) Karma článku: 10,37 | Prečítané:  2040x

Rozhodla som sa, že sem napíšem niečo veselé, pravdivé a zábavné. Po všetkých blogoch popisujúcich spoločnosť, jej chyby, politikov a dramatické osudy, chcem vrátiť niečo naspäť. Tak začnime: Akoby ste sa cítili, keby Vám vzali našetrených 1500 EUR?

 

Strávila som nejaký čas v Ázií a vrátila som sa na leto pozrieť Bratislavu, Prahu rodinu a priateľov.  Musím priznať, že Slovensko je jedna neuveriteľne krásna krajina. Ako ľahko sa na to zabúda, keď človek cestuje po top destináciách JV Ázie.

Prišiel ma pozrieť môj kamarát- Taiwanec. Navštívili sme za skoro 3 týždne všetky možné krásne miesta Slovenska aj Čiech. Živo si pamätám, ako som trávila prvý týždeň na Taiwane: nevedela som rozlišovať tváre, nikomu som nerozumela, nestretnúť belocha niekoľko dní bolo pre mňa utrpením...ale....nakoniec sa z toho stali najkrajšie zážitky a neuveriteľné skúsenosti.

Ja, Wang-tie-Ming a moja sestra

288048_10150247811507130_686252129_7934904_95781_o.jpg

Wang-Tie-Ming- môj priateľ (nie v zmysle priateľ-chalan), zažíval čosi podobné. Oni to tam na východe majú trocha pomýlené. Strašne obdivujú Európu, Ameriku, belosť kože, okrúhle oči, západný štýl a tak ďalej... Už nemám najmenšie pochybnosti o tom, že tí ľudia, aj keď sú vzdelaní a scestovaní, zostanú vždy tak trocha o nás naivní.

Taiwanci, sú perfektní národ, slušní, dôveryhodní, priateľskí (pozri môj článok). Niekedy som tam v Ázií chcela zakričať : DOSŤ! Už na mňa niekto nahučte, nepoďakujte mi za každý záujem, ignorujte ma! Ale na dobré sa rýchlo zvyká a ja som si zvykla.

Preto pre Wang-Tie-Ming- a to tu bola prenádherná exotická dovolenka, lebo ju nestrávil sám ale s mojimi priateľmi a rodinou. História, ktorá im tam tak veľmi chýba (drevené veci sa nezachovajú, Taiwan vlhké podnebie...), znamenala pre Marsa 500 fotiek denne.  Musím priznať sa ale, že sa stretol iba s príjemnými stránkami Slovenska. Zažila som veľmi veľa štipľavých poznámok na bambusáka, šikmáča.... Dokonca sme sa čisto pre zábavu ľudu, držali v centre mesta za ruky. Vtedy som sa cítila ako v Ázií, zasa sa všetci pozerali na mňa:D

Každopádne muselo to prísť. Navštívili sme spolu v Prahe Majstrovstvá sveta vo Freestylových športoch (futbal a frisbee) v Prahe. Po finálových kolách sme mali s hráčmi vyhodnotenie v Cross Klube. Cross Klub je pojem, unikátny alternatívny klub. Výstižne povedané, vzala som si starý mobil, peniaze do vačku. Mars si chcel vziať nejaké veci (a ja som ho varovala) a tak som si vzala kabelku, kam sme si uložili svetre a nejaké drobnosti.  Dali sme si ju do šatne.

Všetci spolu v Prahe

V Prahe v Metre pred

Cross Klub nesklamal. Kabelka sa stratila.

Nebol by to veľký problém. Môj kamarát mi ju vzal ale taxík bol plní hráčov, ktorí ju tam v zmetku nechali. Lenže do nej mi vložili veci okrem Marsa aj moja sestra a kamarátka. A tak som sa vrátila na miesto, kde sme si vzali taxík a pýtala sa taxikárov. V tom mi volal Mars a oznámil, aký poklad mi zveril: 1000 eur v hotovosti, karty, pas, letenku, poistenie, sestrinu peňaženku, mobil a môj foťák!!! Vtedy pre mňa nastal koniec sveta.

Mars : „Kristi to nevadí, choď spať. Sestra tam má mobil, on zavolá a vráti." Ten blázon mi neveril, šiel v pokoji spať a ja na políciu. Nedal na moje slová, že tu to tak nechodí. Tu ľudia kradnú, nevydávajú peniaze.... Pre neho toto iný svet, ako by si inak mohol brať v hotovosti 1000 eur? Vkladať svoje peniaze bez vedomia do cudzej kabelky? Je taiwanská spoločnosť až tak neskazená?

Na mestskej ma nechceli, na štátnej som nemala doklady a bola som cudzinec. Tak som skončila na cudzineckej. Nechcem to opakovať, strávila som na políciach asi 17 hodín a bez štipky energie som obehávala taxíky a volala na ústredňu.

Verdikt: „Slečno vy ste ale bláznivá! Vzali jste si přistaven taxík a to čekáte, že se Vám ti taxikáři nabonzujou nebo co? "

Nezmierila som sa. Mars mal letieť o 2 dni späť. Strávila som ďalšie 2 dni na úradoch, aby sa dostal aspoň domov- VŠETCI nám pomáhali a Mars nakoniec odletel.

Moje fotky z dovolenky v Thajsku boli preč, utratila som toľko peňazí ..ale napriek tomu sme mali skvelý čas. Človek, keď príde o tak veľa, uvedomí si koľko veľa mu ešte zostáva. Navyše, keď mu zrazu začne pomáhať toľko ľudí! Mars mal komu ďakovať, lebo sa priatelia postarali o to, aby z Prahy všetko videl, nič neplatil a aby mohol ďalej cvakať tým svojím foťákom. Ja som mohla vybavovať veci a keď odišiel a stále ma uisťoval, že on mi to vráti......zavolala mi praž§ská polícia.

Verdikt: „Slečno potřebujeme vás, abyste nám identifikovala taxikáře"

Ja som nikdy na políciu neverila. Toľko krát a každoročne, nám vykrádajú chatu. Človek neverí, že niečo dokážu vyriešiť, že vlastne chcú. Týmto by som chcela pochváliť a poďakovať pražským policajtom z Holešovíc- Praha 7. Dali si námahu a vypátrali všetky kamery v okolí, aby som mohľa vidieť záznamy.

Verdikt: „Identifikace nemusí stačit, neboť nemáme důkaz, že jste bez kabelky vystoupili."

Sľúbili mi však, že naňho môžu zatlačiť a on sa možno prihlási. Ako to skončilo neviem. Odišla som robiť animátorku deťom z futbalového sústredenia a keď sa moja sestra prvý krát zahlásila na jej školský systém....

Našla si správu: „Vaše kabelka s doklady a všemi penězi je na magistrátu hlavního města Praha v oddělení Ztráty a nálezy." V tej kabelke sa nachádzal aj je školský preukaz z Brna.

Z kabelky nezmizlo nič. Pán taxikár bol človek, taký ako má byť . Mars mal pravdu: Len čo sa pán taxikár vyspal, zaviezol našu kabelku na magistrát. Ako správny gentleman nám na seba nenechal kontakt a tak ho budem musieť dopátrať a poďakovať sa mu.

Na Taiwane...

270224_10150232651528005_649538004_7579330_3782987_n.jpg

Myslím, že my nie sme až takí egoistický ignoranti, ak sa to prezentuje vo všetkých správach. Ľudia dobrí a čestní sme, len sa o nás nepíše. Mars mal nakoniec pravdu. Tak ja to chcem napraviť.

Ďakujem Vám!

Taiwancom, že ste takí skvelý národ!

Pražským policajtom, že si stále konáte svoju prácu!

Všetkým priateľom, ktorí máte súcit pre cudzích v núdzi!

A ďalším a ďalším ľuďom, ktorí sa zjavujú v tých situáciach , keď je naozaj zle.

A nakoniec aj Vám Pán taxikár, za to že ste človek, aký má byť ktorému chýba miesto v médiách.))

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?