O národnom povedomí a Veľkej Číne

Autor: kristína čahojová | 25.5.2011 o 16:22 | (upravené 25.5.2011 o 17:06) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1320x

V národnom palácovom múzeu v Taipei visí obrovská časová mapa svetových civilizácií. Dozviete sa na nej nielen to, že tá čínska je zo všetkých najspojitejšia a plynie od staroveku až po súčasnosť, ale aj to, že história ľudstva sa začala písať na Taiwane. Podľa tejto mapy, dávno pred starovekým Sumerom a Veľkou Čínskou civilizáciou existovala civilizácia Taiwanu. (okolo 8000 pred Kr.!!)

Tapei Čankajškov MemoriálTapei Čankajškov Memoriálkristi

 

Tento fakt ma tak zarazil tak, že som sa spýtala môjho taiwanského spolužiaka, kde sa nachádzajú mestá tejto prastarej civilizácie, staršej ako Sumer. Dostala som odpoveď: "Nikto presne nevie. Našli sa pozostatky ľudského osídlenia na juhu ostrova". Nedalo mi to a rozosmiala som sa. Môj priateľ sa však zháčil: "Taiwan je najstaršia kultúra sveta." Ja som si uvedomila, že som sa ho dotkla. Ja, neznalá miestnych pomerov, som vtedy ešte nevedela...

Preto som pokračovala: "Takže tá civilizácia nemala mestá, čo sa teda po nej zachovalo?" Dostalo sa mi rovnakej odpovede. Aby som nevyznela arogantne, naznačila som niečo o definovaní pojmu civilizácia. Po neúspechu som teda začala menovať ďalšie  takéto staršie  "civilizácie". 250-tisíc ročné maľby v španielskej Alta Mire nepoznal, megality... Keďže kamarát študoval v Európe a bol na Slovensku, spomenula som aj Moraviansku venušu starú cez 20- tisíc rokov.

Moje vysvetlenie, že civilizácia neznamená len nález pozostatkov ľudského osídlenia a že doba kamenná, je niečo iné ako starovek, bolo prijaté tvrdením: "Ja aj tak verím, že sme najstaršia civilizácia sveta."

Taiwanci nielen veria, ale sa aj učia o najstaršej Taiwanskej civilizácií. Republic of China- je oficiálny názov Taiwanu. Odkrýva fakt, že mnoho (ak nie všetci) veria, že Taiwan je prirodzeným pokračovaním Čínskej civilizácie. Čínsky oficiér by sa asi rozzúril čítaním taiwanskej knihy histórie. Je to pochopiteľné, keď si tu kúpite mapu sveta, v jej strede nebude Atlantický oceán, ale samozrejme Čína.

Nečudujme sa, lebo Čína je podľa čínskeho učenia stred sveta a teda aj Číňania. Samotný čínsky znak pre názov krajiny znamená stred.

Moja priateľka z komunistickej Číny (nazvem to tak, aby som ju odlíšila od Taiwanu) bola veľmi prekvapená, keď som jej povedala o páde komunizmu v Európe. Na čínskej strednej sa také veci neučia, za to ich ešte stále skúšajú zo "západného komunizmu". Čínska história samozrejme vynecháva aj nehodiace sa obdobia a privlastňuje si všeličo. Tak teda Číňania v stredoveku dobíjali Európu veľkým čínskym Džinghischánom. Nie Mao zjednotil Čínu, podľa čínskej histórie sa môže zdať, že táto krajina jednotná vždy bola.

Každý národ si zakladá svoje národné povedomie na odlišnosti, teda kultúre, tradícií a predovšetkým histórií. Každý chce niekam patriť, niekde sa cítiť doma, na niečo nadväzovať.....Štúrovci potrebovali obnoviť príbeh Svätopluka, Ataturk sa hlásil k Otomanskej tradícií, Američania milujú svoju históriu!

História, tá kľúčová vec, ktorú nikto nezažil, ale všetci na nej viac menej lipnú. Bola a je iba jedna. Po mojich skúsenostiach s Áziou, viem, že tá čínska stojí nie len za štúdium, ale predovšetkým za poznanie: "ako sa to v tej Číne tá miliarda ľudí učí".

Ako môže môj kamarát so západným vzdelaním pochybovať o histórií? Ako asi potom rozmýšľa o svete miliarda ľudí s blokovaným internetom, neslobodou prejavu a obmedzenou možnosťou cestovať? Kto vie, možno nakoniec, tá miliarda má pravdu a my .......

 

 

+: skúste sa Turka spýtať na Perziu, Grékov, či dokonca Chetitov.......Chetiti neexistujú, nechcú o nich počuť; Peržania, tí zmizli a Arméni......((( Naše problémy s Veľkým Uhorskom sa mi potom zdajú naozaj zanedbateľné.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?