Ilha Formosa-Taiwan: nostalgia za slovenskou ignoráciou

Autor: kristína čahojová | 16.4.2011 o 9:00 | (upravené 16.4.2011 o 10:32) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  2989x

V tieni mrakodrapov, odhalená krása Betel Nut, život s Karaoke, kult bielej kože....a o mnoho viac. Taiwan Vás nezaskočí len svojou krásou, Taiwan prekvapí a ohúri. Môj krátky kultúrny sprievodca bizarným Taiwanom, alebo čo by ste od tohto krásneho ostrova rozhodne nečakali. Stratená Slovenka.

Nekonečné chrámy Tainanu

konfuciustemple.jpg

Taiwan, tak toto je teda miesto! Dotkne sa žalúdka, pľúc, ale najmä srdca.  Keď som sem pred pár mesiacmi presťahovala, dostala som šok. Nebudem klamať- kultúrny. Čo to , som už pocestovala, ale navštíviť miesto, kde za deň nestretnem jediného bieleho človeka a som neustále na očiach, bola fakt rana. Nevravím o Taipei, kde predsa nejakých tých západniarov v meste stretnete, ale o Kaohsiungu mestu juhu.

 

Vezmime to po poriadku. Taiwan je nezávislý štát- Republic of China. Názov Taiwan prináleží hlavnému ostrovu, na ktorom sa táto milá republika rozprestiera. Taiwan nie je Čína! A to v žiadnom význame! Čína s ním má osobný problém, to každý vie.  Ale čo po tom!  Veď taiwanské firmy boli prvé, čo Číne dôverovali a investovali v nej. Doteraz Je Taiwan najväčším investorom v krajine.

Kaohsiung City

kaohsiung.jpg

Keď sem priplávali prví Portugalci použili názov: Illa Formosa- krásny ostrov. Vtedy nepochybne bol! Boli tu husté lesy plné zvierat, milí ľudia, prirodzený prístav, príjemné podnebie, proste typ miesta, aké Portugalci radi okupovali. Teraz má táto zemiaková krajina (tak ho Taiwanci nazývajú, ostrov má tvar obľúbeného sladkého zemiaka) s týmto popisom málo čo spoločné. Taiwan sa rozvíja rapídnou rýchlosťou. Dokonca už patrí medzi 20 najvyspelejších krajín sveta. Ako to už býva, na rad prišli ekologické problémy, prehustené mestá, smog  a najmä zaujímavý kultúrny mix. V rýchlosti rozvoja sa čínsko- taiwanské tradície a mentalita mieša s tým, čo sa Taiwanci sami snažia importovať zo západu.

Každý deň sa tu stretávam s pre mňa nepochopiteľnými vecami a preto: Vitajte v mojom krátkom kultúrnom sprievodcovi o Krásnom Ostrove!

Prvá vec, ktorej sa proste nevyhnete, je verejný záujem, ktorý vzbudíte. Prvý deň v Taipei som bola úplne zaskočená, koľkokrát som sa fotila s taiwanskými rodinkami. Samozrejme nestalo sa mi to v Áziiprvý krát, ale nikde som sa nestretla s takou intenzitou. Po pár dňoch strávených pre zmenu na juhu ostrova, som sa cítila ako „biela" hviezda.

Úsmev! Vtáčik letí!

whitecelebrity.jpg

Taiwanci chcú mať bielu kožu. Belobou sú posadnuté predovšetkým mladé dievčatá. Populácia sa maže bieliacimi krémami (od tých istých výrobcov, ktorý u nás ponúkajú samoopaľovacie:), nenosí krátke oblečenie, slnečník nie je módny doplnok...K tomu sa viaže aj nechuť k plávaniu. Vo februári pri 26 stupňoch sa naša „západná" parta dohrnula na pláž, kde sme skončili ako atrakcia pre Taiwancov s fotoaparátmi v zimných bundách. Možno som sa opálila viac z ich blesku ako zo slnkaJ Taiwan je ostrov, ale vedieť plávať je tak neobvyklé ako sa opaľovať.

Vďaka mojej koži som sa dostala aj pred profesionálnych fotografov. Neviem, čo bolo pre mňa väčším prekvapením, či keď mi maskérka všetku moju odhalenú kožu aj tak natierala bielym make-upom alebo keď mi prekladateľka vysvetľovala, že my v Európe sme „in", lebo používame veľa vrstiev oblečenia (je pravdou, že taiwanky si na zahalenosť potrpia. Aj superkrátke sukne nosia v lete s hrubými pančuchami).  Pre pánov, taiwanky sú krásne dievčatá. Väčšina z nich je tenká ako prútik s nádhernými guľatými tvárami, ale pozor trocha postrádajú ženskosť . Vyzerajú neustále mladé a veľmi ťažko sa odhaduje ich vek.  Sú obľubované nie len turistami, ale aj inými ázijskými národmi (predovšetkým Japoncami).

Umelé riasy, kontaktné farebné šošovky a biely make-up:)

taiwanky.jpg

Všadeprítomná ochota ľudí  a bezpečnosť proste vyráža dych. Celkovo skoro všade v Ázii sú prívetivejší ľudia ako v Európe, ale nikde sa nemôžete spoľahnúť, že ako turista pre Vás neplatia iné pravidlá- predovšetkým cenové.  Nepreháňam, ak poviem, že na Taiwane sú najmilší ľudia v Ázii a možno aj na svete. Je to v ich krvi, kultúre: pomáhať a byť prívetivý. Je úplne normálne, že ak sa spýtate na cestu, tak Vás dotyčný na dané miesto odvezie. Rovnako normálne je neustála ochota (bez štipky znalosti angličtiny vysvetľovať, čo čo znamená v jedle, kultúre...:) Myslím, že to neplatí len pre ulicu. Taiwanci sú dobrí priatelia, majú radi humor a máte pocit, že ste sa s nimi fakt zblížili.

Ja zvyknutá z našej anonymnej spoločnosti, kde sa ani susedia z domu nezdravia, každý sa snaží zarobiť, tu po tej našej ignorácií občas túžim. Čo by som dala za to, keby na mňa konečne niekto v reštaurácií nahučal, že si objednávam po desiatej, alebo taký český čašník s poznámkou, že malé pivo mi neprinesie.) Už som si zabudla zapínať kabelku, kto by tu predsa kradol?

Taipei- Čínsky nový rok Zajaca

taipeiyearofrabbit.jpg

 

 

Bezpečnosť -Musíte mať teda riadne nešťastie, aby Vás tu niekto okradol. Pýtala som sa kade tade a nestretla som nikoho, kto by naozaj okradnutý bol. Stratený mobil peňaženka, nevadí! Ak vás nálezca do jedného- dvoch dní nekontaktuje, stačí sa zastaviť na miestnej polícií a vaše cennosti si vyzdvihnúť.

Stratiť tvár- Guanxi- to je to najhošie, čo sa Taiwancovi môže stať. Ich poctivosť je až tak absurdná, že Taiwanci nemajú našu schopnosť - byť vynaliezavý. Ak si zabudnete kartu na vstup do bazéna, kam pravidelne chodíte, tak Taiwanec  Vás proste nepustí. Pozná Vás, vie že tú kartu máte,  ale nechápe, že pravidlá nie sú absolútne.

Práca, jedlo, spánok a zasa práca...prečo nie?

siesta.jpg

Taiwanci berú seriózne príliš veľa vecí. Nie je nič nenormálne, keď tu raz za čas niekto spácha samovraždu, lebo neurobil skúšky. Na prednáškach si Taiwanci píšu poznámky a medzinárodní študenti surfujú po internete. V piatok večer si vyrazíme von a ani sa mi veriť nechce, že v meste s niekoľkými miliónmi obyvateľov sa kluby dajú spočítať na prstoch jednej ruky.  Vyjsť si - je synonymom byť zlý študent, zamestnanec... Taiwanca v piatok večer nájdite nanajvýš v Karaoke- KTV. Rovnako ako Japonci ich proste zbožňujú. Byť dobrý, pracovitý a slušný! Odkedy som tu ani raz som nevidela nikoho sa na ulici objímať, tobôž bozkávať!

Lotus Lake, čínska architektúra je farebná a veselá

lotuslake.jpg

Gýč.  To je proste neprehľiaduteľné! Gýč , gýč a všade. Mega International Commercial Bank, Very Famous hotel, Stupid tea, Super water, Kind Place, prečo nie? Môže tu HSBC (The Hongkong and Shanghai Banking Corporation)v rámci svojho marketingu rozdávať ako reklamu svetielkujúce disko tyče? Hello Kitty, to nie je záležitosť pre deti. Supermarket rozdáva k nákupu Hello Kitty prívesky, dospelý ľudia nosia Hello Kitty na aute, tričkách...a to nemusím rozprávať o postavičkách z Disney a nekonečnému množstvu ázijských komiksových hrdinov. Iné vnímanie vkusu/ nevkusu je prenesené do všetkého vybavenia bytov, verejných priestorov, marketingu... Celkovo ázijské reklamy pre nás vyzerajú ako paródia, ja sa na nich stále smejem. Prenesené do módy, podľa Taiwancov je asi sexi, keď sa dievčatá snažia vyzerať ako školáčky, či neustále nosia detské motívy- zn. všade.  A mladí Taiwanci? Drsný chlapec, to určite nie je štýl, čo sa nosí.

Slovenská a Taiwanská veľkosť piva

taiwanskavelkostpiva1.jpg

Taiwanci sú vkusom jednoznačne ovplyvnení Japoncami, ktorí ostrov desiatky rokov okupovali. Stará generácia je preto schopná japonsky rozprávať. Napriek zrejmému utláčaniu, sú tu ale Japonci stále kultúrny vzor. Taiwanci milujú ich hudbu, štýl, filmy, jedlo... Majú ich radi až do tej miery, že od nich prebrali aj antipatiu ku Kórejcom! Tento ich zvláštny vzťah sa dá porovnať už len s ich láskou k západu. Sami sa nazývajú kultúrnou kolóniou Ameriky. Najpopulárnejší je samozrejme baseball a basketball.  Všetky tabule majú prepis do angličtiny, tento jazyk je na školách povinný. S väčšími, či menšími ťažkosťami a základnými čínskymi frázami, si tu s angličtinou pohodlne vystačíte. Obdiv k Európe je rovnako neuveriteľný. V metre vyhráva naša klasická hudba, jem pri nej ryžový burger v ázijskom rýchlom občerstvení a moji ázijskí spolužiaci sa s nadšením zapájajú do univerzitného orchestra.  Skomolené francúzske, španielske či talianske názvy sú schopné predať všetko. Francúska móda (z taiwanu), talianske doplnky (z Taiwanu), európske jedlo (veľmi podobné), všetko stojí tisíce Taiwanských dolárov. Ja som, ale z nepoznanej krajiny „S-luo-fa-k" a tak si zachovávam exotickú európsku anonymitu.

Nabudúce: prečo sa Taiwanci boja duchov a lesa, chrámová mafia, prečo orechy predávajú polonahé predavačky, scooter v mysli Taiwanca, kult rúška a nekonečný adrenalín pri honbe za jedlom na night market.

na záver kvíz: Čo predávajú v psom oddelení v obuvníctve?

topankyprepsa.jpg

...psie topánky...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?